baker tower

Meet Our Members

Jennifer G. Abbey ’98
Allison Jacoby Abrahms ’98
Ellen Adams ’92
Mary Elyse Allan ’79 TU’84
Jeanne Altberger ’97
Holly S. Andersen ’85
Valerie J. Armento ’73
Anne Asbill Attridge '77
Molly H. Aube ’91
Kathleen Holland Bacon ’86 TU’93
Emily Bakemeier ’82
Darcey Forbes Bartel ’94
Ingrid Brody Bateman ’97
Dawn Hudson Beach ’79
Martha Johnson Beattie ’76
Wendy Becker ’87
Carol Bemis ’76
Amy Simon Berg ’78
Allison Thoreson Bhusri ’95
Cynthia Ginn Biondi ’80 P’10
Anne Fleischli Blackburn ’91
Kalita Beck Blessing ’81
Kerry E. Blum ’01
Karen B. Bock ’90
Sara Bone Dyett ’94
Jeanine M. Rossi Borthwick TU’94
Gail Koziara Boudreaux ’82 
Leslie Embs Bradford ’77 
Heather Miles Brady ’96
Stacia Smith Branca ’94 
Cherise Glick Bransfield ’88 
Catherine Craighead Briggs ’88 
Connie Britton ’89
Kimberly Fahey Brown ’92 
Christine Burnley Bucklin ’84
Heidi Briggs Buonanno ’89
DD Danforth Burlin ’89
Karen McKeel Calby ’81 
Karyn Wienski Calcano ’87 TU’91 
Lisa S. Caputo ’87 TU’92
Cecily M. Carson ’95
Kristin Pisacano Casale ’89 MED’94
Janet Cheston ’95
Kimberly F. Chisholm ’91 
Amy Cammann Cholnoky ’77
Lucile Chung Tu’08
Thea S. Cleminshaw ’86
Julie N. Clugage ’90
Pamela A. Codispoti ’88
Joanne M. Conroy ’77
Erin Ryan Conway ’86
Linda Cronin ’84 
Elizabeth Donohoe Cook ’94
Katherine Bachelder Coster ’83
Grace Crandall Escobedo ’06 
Vicki U. Craver TU’97
Kim L. Crockett ’92
Heather Deering Crosby ’93
Marjorie R. Culver ’91
Lani Sipe Curtis ’98
Leslie A. Davis Dahl ’85
Barbara E. Dau ’78 
Elizabeth Deming Dauten ’79 
Michelle M. Davis ’92
Bettina L. Decker ’92
Lynn Thacher Dengel MD ’97
Kathleen Diekroeger ’84
Catherine L. DiDomenico Dishner TU’93 
Eileen Chamberlain Donahoe ’81 
Ashley Donnenfeld Shackelton ’05
So-June Min Donohue TU’95
Rachel Bogardus Drew ’98
Megan Phillips Drury ’99
Michelle G. Dunn ’09
Denise Dupre ’80 
Sara Fried Ehrlich ’93
Kate B. Enroth ’89
Peggy Epstein Tanner ’79 
Heather Roulston Ettinger ’83
Rosalind Fahey Kruse ’92
Phyllis L. Fagell ’95 
Gretchen Heller Farmer ’77
Elizabeth Cogan Fascitelli ’80
Marianna Fassinotti TU’07
Bridget McDonald Fawcett ’89 
Lisa Gustin Fitzsimmons TU’86
Alison Raben Fels ’96
Kathleen Weigle Florence ’92
Tomoko Nakamura Fortune ’96
Karen C. Francis DeGolia ’84
Jennifer K. Gabler ’85
Lizanne Galbreath ’79 
Marjorie Schechner Gart ’80
Julia H. Geer ’75 TH’83 
Pamela Donovan Gehret ’81
Gail M. Gentes ’77a
Emily L. Glasser ’89 
Victoria Hall Gmelich ’91
Caroline Bergman Gottschalk ’84 
Elizabeth M. Graham ’92

Linda B. Gridley ’82 TU’86
Kathleen Reilly Gross ’85 
Gabrielle Guise ’85 
Kate Wojciechowski Grussing TU’91
Lindsay Guzowski ’03
Tracy Hagan Mallory ’92
Tiffany K. Hagge ’06 
Ann-Marie A. Halsted TU’97 
Jennifer Lane Hamlin ’87 
Yvette M. Hammel ’91
Molly G. Hardie ’92 
Kathryn E. Harper ’79
Odette A. Harris ’91 
Caroline Diamond Harrison ’86 
Catherine Griffiths Harrison ’90
Valerie Hartman ’85 
Colleen Linehan Haskell ’94
Pamela P. Hearing ’87 
Bonnie An Henderson ’89 MED’93 
Pamela K. Henes ’93
Eleni D. Henkel ’85
Eva Sheibar Heyman ’96
Elizabeth Gilman Hobbs '85
Karen White Horn ’91 
Lara Bridges Housser ’95
Caroline B. Hribar ’00
Susan S. Huang ’84
Mabelle D. Hueston ’86
Jessica Hughes ’97
Kelly Fowler Hunter ’83 TU’88
Jane Kirrstetter Ingram ’78
Sarah Jane Irving ’10 TU’14
Danielle Guthrie Johnson ’98 
Kristen Johnson ’03
Emily Nielsen Jones ’91
Nandini Joseph M.D. ’93 MED’97 
Robin G. Joy ’88
Melissa Kaish-Dorfman ’83
Mindy Kaling ’01 HON’18
Suzanne Kanter ’88
Julia A. Katarincic ’85
Nancy Obler Kaufman ’89 
Anne-Marie Weldon Keane ’88 
Anne M. Kennedy Sullivan ’07
Gail Collins Khosla TU’82
So Yeon Kim ’04
Elizabeth Koldyke-Boolbol ’88
Margaret Krehbiel ’94
Susan C. Krysiewicz ’78 MED’81
Anne C. Kubik ’87 
Anne Chmielewski Kushwaha, MD ’88
Caroline La Voie TU’98 P’24
Laurie Laidlaw ’79
Nicole DuPont Latimer ’90
Frances B. Lazarow ’08
Janet Lindholm Lebovitz TU’87
Kelly O'Callaghan LeGaye ’10
Elizabeth Cahill Lempres ’83 TH’84
Julie J. Levenson ’84
Kirby C. Lim ’98
Eva K. Lindholm-Ispahani ’85
Kimberly Lippmann ’96
Rosemary Dupre Littlefield ’82
Maud-Alison Long ’90
Cynthia A. Loomis ’79 
Elizabeth Mahoney Loughlin ’89 
Susan Luria ’89 
Lauren D. Lyons ’09
Gillian MacLean Growdon ’95
Alexa R. Maddock TU’03
S. Alexandra Madigan-Yorkin ’84
Jane E. Maglaque TU’21
Shana E. Maldonado ’99
Elizabeth F. Maringer ’90
Jennifer Kochman Marrus ’89
Monica A. Martin de Bustamante ’08 TH’09
Barbara J. Martin ’80 
Pam Finnerty Martin ’97
Laura Fitch Mattson ’89 
Maxine Lum Mauricio ’93 
Jenny Toolin McAuliffe ’81
Deirdre M. McDonald ’86
Jennifer G. Abbey ’98
Carolyn Carr McGuire TU’83 
Anne Craige McNay ’80
Alane Bertsche McNulty ’86
Diana Goodman Milich ’83 
Sarah Malloy Millett ’95 
Roxana V. Mirica ’08
Kaia Borgen Moritz ’93
Marie Pauline Morn ’97
Christina M. Takoudes Morrison TU’93
Kim Anstatt Morton ’91
Roswitha S. Mueller TU’92
Nicola Zesiger Mullen ’93 
Trudy M. Muller ’96
M. Hadley Mullin ’96
Heather J. Myers ’87
Chitra Narasimhan ’92
Jennifer K. Newsom ’92
Christina Dowding Nicholas ’94 TH’95
Ildiko S. Nielsen ’94
Sandra Morton Niles ’90
Andra Newman ’99
Rise B. Norman ’85 
Deirdre M. Norton ’85
Jane Pfaff Novak ’92
Susan A. O'Bell ’98

Ellen Gomprecht Oppenheim ’79 
Katherine G. Osborne Valdez ’94 TH’95
Alice S. Paik ’92
Su-Moon Paik ’81 
Kimberly Collins Parizeau TU’84 
Jennifer Culliton Paul ’86
Marni Payne '98
Pamela L. Peedin ’89 TU’98
Kaili Rubin Pelzer ’93 
Kimberly Mendelson Pepper ’97
Brett S. Perryman ’92
Elisa Rush Port ’86 
Gwyn A. Prentice ’96
Kate Protextor ’97
Lindsay W. Pykosz ’07
Nicole R. Rabner ’93
Catherine de V. Rainey ’88
Amie Rappoport McKenna ’94
Joanne Wright Reierson ’93
Christie N. Reilly ’89
Robin B. Reynolds ’91
Susan Reynolds ’84
Shonda L. Rhimes ’91 HON’14
Julie T. Rhodes ’99
Hilary Spaulding Richards ’92
Laurel J. Richie ’81
Laura Hicks Roberts ’85 
Elizabeth A. Robischon ’89
Larissa Karen Roesch ’88
Christina Hallenbeck Rogers ’97
Katharine O'Brien Rohn ’86 
Melissa Rosche ’10
Kristen Siuda Rosenbaum ’94
Ann Baker Ruble ’91
Gretchen Bruggeman Rush ’92
Georgina Tugwell Russo ’77
Alice A. Ruth ’83 
Amanda R. Salzhauer ’93 
Anni Dupre Santry ’83 
Kristina Olin Santry ’80 TU’87 
Nicole Sayfie Porcelli ’93
Samantha J. Schnee ’92
Erica Ruliffson Schultz ’95
Terry Ann Scriven, M.D. ’78
Abigail J. Smith ’98 TU’05
Hilary C. Tompkins ’90 H’19
Samantha Scollard Truex ’92 TH’93 TU’95 
Barbara Briggs Scripps ’80
Dawn L. Seiple ’89
Catherine L. Sellman ’93
Shefali Shah ’97
Laurie Lewis Shapiro ’95
Nina Shaw ’97
Christina L. Shea TU’77 
Melanie Law Shugart ’83
Tamara F. Sloan ’93
Jung Son ’97
Jeet Kaur R. Sohal ’01
Catherine Green Solomon ’82
Paula Ness Speers ’80
Katherine Dwyer Spielmann TU’97 
Kimberly G. Spodek ’94
Deborah L. Stahl-Hannam ’84 TU’88 
Cynthia B. Stanton '97
Catherine Adams Stanzler ’94
Ellen F. Steinwachs ’94
Beth Johnston Stephenson ’82
Christianne L. Strauss ’82 TU’86
Gail F. Sullivan ’82 TU’87 
Alyssa Tablada ’93
Rebecca V. Tadikonda ’95
Demetra Navab Taleghani ’94
Diana L. Taylor ’77
Katherine Thomas ’04
Elizabeth Keenan Thompson ’88
Dune Thorne ’98
Sharon M. Tomao ’93
Jessica Kim Tom ’98
Barbara A. Thistle Tormondsen ’83 TU’85 
Tracey Pettengill Turner ’93
Keri Ueberroth ’89
Jennifer S. Uhrig TU’87
Katherine Bardzik Vadasdi ’98 MED’03
Kristin Kellogg Valdmanis ’95
Patricia Madden Vanacore ’85
Sarah von Maltzahn ’93 
Heather Rosbe Vrattos ’91
Catherine Marlette Waddell ’75
Catherine Kim Walker ’95 TU’03
Laura P. Ward TU’89 MED’18
Amy B. Warner ’82 
Nicole Artzer Weeldreyer ’94
Maud Iselin Welles ’77
Sara Tullis Wester ’98
Lindsay Amon Wilcox ’94 TU’04
Natalie B. Wilensky ’86
Clara Rankin Williams ’93
Jennifer Archibald Williams ’85
Laurel Wingate ’89
Melaura Wittemyer ’92
Patricia L. Frank Wolff TU’94
Catherine H. Wolstencroft ’80 
Virginia J. Wood ’95
Bernardine Wu '90
Kimberly M. Young ’81 
Andrea Zacher ’82 
Katharine S. Zaleski ’03
Anonymous (9)

 

*italics indicates a member who is deceased